Ultimi commenti
Contatta l'autore
Nickname: nykole3
|
|
|
![]() ![]() ![]() ![]() Età: 50 Prov: RM |
I miei Blog Amici
Area personale
- Login
Menu
I miei link preferiti
Citazioni nei Blog Amici: 2
« .... | .... » |
Post n°936 pubblicato il 30 Marzo 2022 da nykole3
Mi-am dus inima la doctor, căci de la o vreme-ncoace O simt tare supărată și mă doare și nu-mi place... Am căutat un medic bun, să îmi spună ce-i cu ea De ce suferă și plânge, biată inimioara mea... Medicul o tot privește, sub lupă, sub microscop Și se strâmbă... văd eu bine, că nu e-ncântat deloc: ,,Spune-mi cât de lung e timpul, de când nu ai mai hrănit-o ? Pare că e însetată... spune-mi cum ai îngrijit-o ? S-o hrănesc? Dar zi de zi, eu mănânc pe săturate Și beau apă minerală, chiar și suc dacă se poate !” Medicul cu ochiul critic, mă privește-acuzator: ,,Inima îți e bolnavă... vinovat este un dor Ce-ai uitat să-l alini, alergând către niciunde Iar durerea e șireată, chiar în inimă pătrunde !” ,,Domnu doctor dă-mi rețetă... fac injecții... tot ce spui Numai inima să-mi vindeci... n-o lăsa a nimănui!” Doctorul cu aer sobru, ia condeiul și-apoi scrie: ,,Dimineață bei cu apă și un strop de veselie Apoi prânzul nu uita, să-l stropești cu frumusețe Iar desertul să conțină, munți de vise îndrăznețe Iar când soarele apune, te îmbracă-n pace sfântă Și ascultă cum în noapte, inima de dor îți cântă Dar să știi e important, fie noapte, fie zi Inimii să îi dai o șansă, de-a ierta și a iubi Dă-i credință cât o boabă și atunci tu vei vedea Că de mine n-ai nevoie pentru inimioara ta! |
Commenti al Post:
....
Nessun commento
Inviato da: nykole3
il 22/12/2017 alle 21:30
Inviato da: nykole3
il 23/10/2011 alle 10:13
Inviato da: yvesrocher.bijoux
il 20/10/2011 alle 13:58
Inviato da: blaskina88
il 16/10/2011 alle 15:56
Inviato da: livelive3
il 11/10/2011 alle 06:08